Blanchard Company manufactures a single product that sells for $184 per unit and whose total variable costs are $138 per unit. The company’s annual fixed costs are $632,000. The sales manager predicts that annual sales of the company’s product will soon reach 40,200 units and its price will increase to $202 per unit. According to the production manager, the variable costs are expected to increase to $142 per unit but fixed costs will remain $632,000. The income tax rate is 30%. What amounts of pretax and after-tax income can the company expect to earn from these predicted changes?
![save image]()
↧
Blanchard Company manufactures a single product that sells for $184 per unit and whose total variable costs are $138 per unit. The company’s annual fixed costs are $632,000. The sales manager predicts that annual sales of the company’s product will soon reach 40,200 units and its price will increase to $202 per unit. According to the production manager, the variable costs are expected to increase to $142 per unit but fixed costs will remain $632,000. The income tax rate is 30%. What amounts of pretax and after-tax income can the company expect to earn from these predicted changes?
↧
Bill Thompson expects to invest $8,000 at 15% and, at the end of a certain period, receive $74,861. How many years will it be before Thompson receives the payment? (Use table B.2.) (PV of $1, FV of $1, PVA of $1, and FVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)
↧
↧
Ed Summers expects to invest $25,000 for 10 years, after which he wants to receive $49,180.00. What rate of interest must Summers earn? (Use table B.2.) (PV of $1, FV of $1, PVA of $1, and FVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)
↧
Sam Weber finances a new automobile by paying $6,700 cash and agreeing to make 40 monthly payments of $480 each, the first payment to be made one month after the purchase. The loan bears interest at an annual rate of 12%. What is the cost of the automobile?
↧
Spiller Corp. plans to issue 10%, 6-year, $570,000 par value bonds payable that pay interest semiannually on June 30 and December 31. The bonds are dated December 31, 2013, and are issued on that date. (PV of $1, FV of $1, PVA of $1, and FVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Round your answers to nearest whole dollar.) If the market rate of interest for the bonds is 8% on the date of issue, what will be the total cash proceeds from the bond issue?
Spiller Corp. plans to issue 10%, 6-year, $570,000 par value bonds payable that pay interest semiannually on June 30 and December 31. The bonds are dated December 31, 2013, and are issued on that date. (PV of $1, FV of $1, PVA of $1, and FVA of $1)(Use appropriate factor(s) from the tables provided. Round your answers to nearest whole dollar.)
If the market rate of interest for the bonds is 8% on the date of issue, what will be the total cash proceeds from the bond issue?
↧
↧
McAdams Company expects to earn 6% per year on an investment that will pay $601,773 ten years from now. (PV of $1, FV of $1, PVA of $1, and FVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Round your answers to nearest whole dollar.) Compute the present value of this investment.
↧
On January 1, 2013, a company agrees to pay $22,000 in nine years. If the annual interest rate is 8%, determine how much cash the company can borrow with this agreement.
↧
Xcite Equipment Co. manufactures and markets a number of rope products. Management is considering the future of Product XT, a special rope for hang gliding, that has not been as profitable as planned. Since Product XT is manufactured and marketed independently of the other products, its total costs can be precisely measured. Next year’s plans call for a $330 selling price per 100 yards of XT rope. Its fixed costs for the year are expected to be $211,200, up to a maximum capacity of 550,000 yards of rope. Forecasted variable costs are $264 per 100 yards of XT rope.
Xcite Equipment Co. manufactures and markets a number of rope products. Management is considering the future of Product XT, a special rope for hang gliding, that has not been as profitable as planned. Since Product XT is manufactured and marketed independently of the other products, its total costs can be precisely measured. Next year’s plans call for a $330 selling price per 100 yards of XT rope. Its fixed costs for the year are expected to be $211,200, up to a maximum capacity of 550,000 yards of rope. Forecasted variable costs are $264 per 100 yards of XT rope.
![save image]()
↧
Sahtlam Ltd. (Sahtlam) is a small construction company in northern Ontario. Sahtlam recently signed a contract to build a new town hall in one of the region’s larger cities. Sahtlam will receive $26,600,000 from the city for building the town hall and will have to pay the costs of construction from that amount.
Sahtlam Ltd. (Sahtlam) is a small construction company in northern Ontario. Sahtlam recently signed a contract to build a new town hall in one of the region’s larger cities. Sahtlam will receive $26,600,000 from the city for building the town hall and will have to pay the costs of construction from that amount. |
Construction will begin in September 2017 and is expected to be completed in March 2019. Sahtlam’s year-end is December 31. Sahtlam estimates that construction costs in each year will be: |
2017 | 2018 | 2019 | Total | |
Estimated costs | $4,000,000 | $9,600,000 | $5,000,000 | $18,600,000 |
The city paid $8,000,000 when the contract was signed and will pay $6,200,000 on January 1, 2018, 2019, and 2020. |
Required:
Calculate the amount of revenue and expense that Sahtlam would recognize in each year of the contract using the percentage-of-completion and zero-profit methods. Assume the actual costs incurred equal the estimated costs. (Do not round intermediate calculations and round final answers to nearest whole dollar amount. Enter your percentage answers to 2 decimal places.)
↧
↧
Smoky Mountain Corporation makes two types of hiking boots—Xtreme and the Pathfinder. Data concerning these two product lines appear below:
Smoky Mountain Corporation makes two types of hiking boots—Xtreme and the Pathfinder. Data concerning these two product lines appear below:
Xtreme | Pathfinder | |||||
Selling price per unit | $ | 121.00 | $ | 86.00 | ||
Direct materials per unit | $ | 65.30 | $ | 52.00 | ||
Direct labor per unit | $ | 13.50 | $ | 9.00 | ||
Direct labor-hours per unit | 1.5 | DLHs | 1.0 | DLHs | ||
Estimated annual production and sales | 31,000 | units | 65,000 | units | ||
The company has a traditional costing system in which manufacturing overhead is applied to units based on direct labor-hours. Data concerning manufacturing overhead and direct labor-hours for the upcoming year appear below: |
Estimated total manufacturing overhead | $2,230,000 | ||
Estimated total direct labor-hours | 111,500 DLHs | ||
Required: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. | Compute the product margins for the Xtreme and the Pathfinder products under the company’s traditional costing system. 3. Prepare a quantitative comparison of the traditional and activity-based cost assignments. (Do not round intermediate calculations. Round your "Percentage" answer to 1 decimal place. (i.e. .1234 should be entered as 12.3)) Explanation: 1.
2.
3.
|
↧
Gallatin Carpet Cleaning is a small, family-owned business operating out of Bozeman, Montana. For its services, the company has always charged a flat fee per hundred square feet of carpet cleaned.
Gallatin Carpet Cleaning is a small, family-owned business operating out of Bozeman, Montana. For its services, the company has always charged a flat fee per hundred square feet of carpet cleaned. The current fee is $22.70 per hundred square feet. However, there is some question about whether the company is actually making any money on jobs for some customers—particularly those located on remote ranches that require considerable travel time. The owner’s daughter, home for the summer from college, has suggested investigating this question using activity-based costing. After some discussion, a simple system consisting of four activity cost pools seemed to be adequate. The activity cost pools and their activity measures appear below:
Activity Cost Pool | Activity Measure | Activity for the Year | |
Cleaning carpets | Square feet cleaned (00s) | 11,500 | hundred square feet |
Travel to jobs | Miles driven | 435,000 | miles |
Job support | Number of jobs | 1,600 | jobs |
Other (costs of idle capacity and organization-sustaining costs) | None | Not applicable | |
The total cost of operating the company for the year is $353,000, which includes the following costs: |
Wages | $ | 138,000 |
Cleaning supplies | 29,000 | |
Cleaning equipment depreciation | 15,000 | |
Vehicle expenses | 28,000 | |
Office expenses | 67,000 | |
President’s compensation | 76,000 | |
Total cost | $ | 353,000 |
Resource consumption is distributed across the activities as follows: |
Distribution of Resource Consumption Across Activities |
Cleaning Carpets | Travel to Jobs | Job Support | Other | Total | ||||||
Wages | 79 | % | 10 | % | 0 | % | 11 | % | 100 | % |
Cleaning supplies | 100 | % | 0 | % | 0 | % | 0 | % | 100 | % |
Cleaning equipment depreciation | 73 | % | 0 | % | 0 | % | 27 | % | 100 | % |
Vehicle expenses | 0 | % | 77 | % | 0 | % | 23 | % | 100 | % |
Office expenses | 0 | % | 0 | % | 63 | % | 37 | % | 100 | % |
President’s compensation | 0 | % | 0 | % | 31 | % | 69 | % | 100 | % |
Job support consists of receiving calls from potential customers at the home office, scheduling jobs, billing, resolving issues, and so on. |
Required: |
1. | Prepare the first-stage allocation of costs to the activity cost pools. Explanation: 1.
2.
3.
|
↧
Ida Sidha Karya Company is a family-owned company located in the village of Gianyar on the island of Bali in Indonesia. The company produces a handcrafted Balinese musical instrument called a gamelan
Ida Sidha Karya Company is a family-owned company located in the village of Gianyar on the island of Bali in Indonesia. The company produces a handcrafted Balinese musical instrument called a gamelan that is similar to a xylophone. The gamelans are sold for $940. Selected data for the company’s operations last year follow:
Units in beginning inventory | 0 | |
Units produced | 13,000 | |
Units sold | 9,000 | |
Units in ending inventory | 4,000 | |
Variable costs per unit: | ||
Direct materials | $ 220 | |
Direct labor | $ 500 | |
Variable manufacturing overhead | $ 59 | |
Variable selling and administrative | $ 24 | |
Fixed costs: | ||
Fixed manufacturing overhead | $ 790,000 | |
Fixed selling and administrative | $ 580,000 | |
Required: |
1. | Assume that the company uses absorption costing. Compute the unit product cost for one gamelan. Explanation: 1.
2.
Note that selling and administrative expenses are not treated as product costs under either absorption or variable costing. These expenses are always treated as period costs and are charged against the current period’s revenue. |
↧
Ida Sidha Karya Company is a family-owned company located in the village of Gianyar on the island of Bali in Indonesia.
Ida Sidha Karya Company is a family-owned company located in the village of Gianyar on the island of Bali in Indonesia. The company produces a handcrafted Balinese musical instrument called a gamelan that is similar to a xylophone. The gamelans are sold for $840. Selected data for the company’s operations last year follow:
Units in beginning inventory | 0 | |
Units produced | 300 | |
Units sold | 275 | |
Units in ending inventory | 25 | |
Variable costs per unit: | ||
Direct materials | $ | 100 |
Direct labor | $ | 310 |
Variable manufacturing overhead | $ | 30 |
Variable selling and administrative | $ | 35 |
Fixed costs: | ||
Fixed manufacturing overhead | $ | 66,000 |
Fixed selling and administrative | $ | 31,000 |
The absorption costing income statement prepared by the company’s accountant for last year appears below: |
Sales | $ | 231,000 |
Cost of goods sold | 181,500 | |
Gross margin | 49,500 | |
Selling and administrative expense | 40,625 | |
Net operating income | $ | 8,875 |
Required: |
1. | Determine how much of the ending inventory consists of fixed manufacturing overhead cost deferred in inventory to the next period. Explanation: 1.
2.
|
↧
↧
During Heaton Company’s first two years of operations, the company reported absorption costing net operating income as follows:
During Heaton Company’s first two years of operations, the company reported absorption costing net operating income as follows:
Year 1 | Year 2 | |||
Sales (@ $63 per unit) | $ | 1,260,000 | $ | 1,890,000 |
Cost of goods sold (@ $34 per unit) | 680,000 | 1,020,000 | ||
Gross margin | 580,000 | 870,000 | ||
Selling and administrative expenses* | 312,000 | 342,000 | ||
Net operating income | $ | 268,000 | $ | 528,000 |
* $3 per unit variable; $252,000 fixed each year. |
The company’s $34 unit product cost is computed as follows: |
Direct materials | $ | 5 |
Direct labor | 11 | |
Variable manufacturing overhead | 4 | |
Fixed manufacturing overhead ($350,000 ÷ 25,000 units) | 14 | |
Absorption costing unit product cost | $ | 34 |
Forty percent of fixed manufacturing overhead consists of wages and salaries; the remainder consists of depreciation charges on production equipment and buildings. |
Production and cost data for the two years are: |
Year 1 | Year 2 | |
Units produced | 25,000 | 25,000 |
Units sold | 20,000 | 30,000 |
Required: |
1. | Prepare a variable costing contribution format income statement for each year. |
Explanation:
1.
2.
The unit product cost under variable costing is computed as follows: |
Direct materials | $ | 5 |
Direct labor | 11 | |
Variable manufacturing overhead | 4 | |
Variable costing unit product cost | $ | 20 |
Year 1 | Year 2 | |||
Variable cost of goods sold (@ $20 per unit) | $ | 400,000 | $ | 600,000 |
Variable selling and administrative expenses (@ $3 per unit) | $ | 60,000 | $ | 90,000 |
2.
Year 1 | Year 2 | |
Units in beginning inventory | 0 | 5,000 |
+ Units produced | 25,000 | 25,000 |
− Units sold | 20,000 | 30,000 |
= Units in ending inventory | 5,000 | 0 |
Add (deduct) fixed manufacturing overhead deferred in (released from) inventory under absorption costing (5,000 units × $14 per unit in Year 1; 5,000 units × $14 per unit in Year 2) = $70,000 |
↧
High Country, Inc., produces and sells many recreational products. The company has just opened a new plant to produce a folding camp cot that will be marketed throughout the United States.
High Country, Inc., produces and sells many recreational products. The company has just opened a new plant to produce a folding camp cot that will be marketed throughout the United States. The following cost and revenue data relate to May, the first month of the plant’s operation:
Beginning inventory | 0 | |
Units produced | 46,000 | |
Units sold | 41,000 | |
Selling price per unit | $82 | |
Selling and administrative expenses: | ||
Variable per unit | $4 | |
Fixed per month | $ | 555,000 |
Manufacturing costs: | ||
Direct materials cost per unit | $17 | |
Direct labor cost per unit | $9 | |
Variable manufacturing overhead cost per unit | $2 | |
Fixed manufacturing overhead cost per month | $ | 828,000 |
Management is anxious to see how profitable the new camp cot will be and has asked that an income statement be prepared for May. |
Required: |
1. | Assume that the company uses absorption costing. |
a. | Determine the unit product cost. |
Explanation:
1-a.
The unit product cost under absorption costing is:
b.
2-a.
The unit product cost under variable costing is:
b.
The unit product cost under absorption costing is:
Direct materials | $ | 17 |
Direct labor | 9 | |
Variable manufacturing overhead | 2 | |
Fixed manufacturing overhead (828,000 ÷ 46,000 units) | 18 | |
Absorption costing unit product cost | $ | 46 |
b.
Sales (41,000 units × $82 per unit) = $3,362,000 |
Cost of goods sold (41,000 units × $46 per unit) = $1,886,000 |
Selling and administrative expenses (41,000 units × $4 per unit) + $555,000 = $719,000 |
2-a.
The unit product cost under variable costing is:
Direct materials | $ | 17 |
Direct labor | 9 | |
Variable manufacturing overhead | 2 | |
Variable costing unit product cost | $ | 28 |
b.
Sales (41,000 units × $82 per unit) = $3,362,000 |
Variable cost of goods sold (41,000 units × $28 per unit) = $1,148,000 |
Variable selling expense (41,000 units × $4 per unit) = $164,000 |
↧
Tami Tyler opened Tami’s Creations, Inc., a small manufacturing company, at the beginning of the year. Getting the company through its first quarter of operations placed a considerable strain on Ms. Tyler’s personal finances. The following income statement for the first quarter was prepared by a friend who has just completed a course in managerial accounting at State University.
Tami Tyler opened Tami’s Creations, Inc., a small manufacturing company, at the beginning of the year. Getting the company through its first quarter of operations placed a considerable strain on Ms. Tyler’s personal finances. The following income statement for the first quarter was prepared by a friend who has just completed a course in managerial accounting at State University.
Tami’s Creations, Inc. Income Statement For the Quarter Ended March 31 | ||||
Sales (22,000 units) | $ | 798,600 | ||
Variable expenses: | ||||
Variable cost of goods sold | $ | 259,600 | ||
Variable selling and administrative | 169,400 | 429,000 | ||
Contribution margin | 369,600 | |||
Fixed expenses: | ||||
Fixed manufacturing overhead | 205,000 | |||
Fixed selling and administrative | 215,000 | 420,000 | ||
Net operating loss | $ | ( 50,400) | ||
Ms. Tyler is discouraged over the loss shown for the quarter, particularly because she had planned to use the statement as support for a bank loan. Another friend, a CPA, insists that the company should be using absorption costing rather than variable costing and argues that if absorption costing had been used the company would probably have reported at least some profit for the quarter. |
At this point, Ms. Tyler is manufacturing only one product, a swimsuit. Production and cost data relating to the swimsuit for the first quarter follow: |
Units produced | 25,000 | |
Units sold | 22,000 | |
Variable costs per unit: | ||
Direct materials | $ | 7.50 |
Direct labor | $ | 2.60 |
Variable manufacturing overhead | $ | 1.70 |
Variable selling and administrative | $ | 7.70 |
Required: |
1. | Complete the following: |
a. | Compute the unit product cost under absorption costing. (Round your intermediate and final answers to 2 decimal places.) |
Explanation:
1-a.
Absorption costing unit product cost is:
b.
c.
3-a.
b.
c.
Absorption costing unit product cost is:
Direct materials | $ | 7.50 |
Direct labor | 2.60 | |
Variable manufacturing overhead | 1.70 | |
Fixed manufacturing overhead ($205,000 ÷ 25,000 units) | 8.20 | |
Absorption costing unit product cost | $ | 20.00 |
b.
The absorption costing income statement is: |
Cost of goods sold (22,000 units × $20.00 per unit) = $440,000 |
Selling and administrative expenses ($215,000 + 22,000 units × $7.70 per unit) = $384,400 |
c.
Units in ending inventory = Units in beginning inventory + Units produced – Units sold = 0 units + 25,000 units – 22,000 units = 3,000 units |
Fixed manufacturing overhead cost deferred in inventory under absorption costing (3,000 units × $8.20 per unit) = $24,600 |
3-a.
Sales (28,000 units × $36.30 per unit) = $1,016,400 |
Variable cost of goods sold (28,000 units × $11.80 per unit) = $330,400 |
Variable selling and administrative expenses (28,000 units × $7.70 per unit) = $215,600 |
b.
The absorption costing unit product cost will remain at $20.00, the same as in part (1). |
Sales (28,000 units × $36.30 per unit) = $1,016,400 |
Cost of goods sold (28,000 units × $20.00 per unit) = $560,000 |
Selling and administrative expenses (28,000 units × $7.70 per unit + $215,000) = $430,600 |
c.
Units in ending inventory = Units in beginning inventory + Units produced – Units sold = 3,000 units + 25,000 units – 28,000 units = 0 units |
Fixed manufacturing overhead cost released from inventory under absorption costing (3,000 units × $8.20 per unit) = $(24,600) |
↧
Whirly Corporation’s most recent income statement is shown below:
Whirly Corporation’s most recent income statement is shown below:
Total | Per Unit | ||||
Sales (7,900 units) | $ | 244,900 | $ | 31.00 | |
Variable expenses | 150,100 | 19.00 | |||
Contribution margin | 94,800 | $ | 12.00 | ||
Fixed expenses | 55,000 | ||||
Net operating income | $ | 39,800 | |||
Required: | |
Prepare a new contribution format income statement under each of the following conditions (consider each case independently): | |
1. | The sales volume increases by 40 units. |
2. The sales volume decreases by 40 units. 3. The sales volume is 6,900 units. Explanation:
|
↧
↧
Klumper Corporation is a diversified manufacturer of industrial goods. The company’s activity based costing system contains the following six activity cost pools and activity rates:
Klumper Corporation is a diversified manufacturer of industrial goods. The company’s activity based
costing system contains the following six activity cost pools and activity rates:
costing system contains the following six activity cost pools and activity rates:
Activity Cost Pool | Activity Rates | ||
Supporting direct labor | $7.00 | per direct labor-hour | |
Machine processing | $3.00 | per machine-hour | |
Machine setups | $35.00 | per setup | |
Production orders | $170.00 | per order | |
Shipments | $125.00 | per shipment | |
Product sustaining | $800.00 | per product | |
Activity data have been supplied for the following two products: |
Total Expected Activity | |||
K425 | M67 | ||
Number of units produced per year | 200 | 2,000 | |
Direct labor-hours | 1,125 | 30 | |
Machine-hours | 3,200 | 20 | |
Machine setups | 17 | 1 | |
Production orders | 17 | 1 | |
Shipments | 34 | 1 | |
Product sustaining | 1 | 1 | |
Required: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Determine the total overhead cost that would be assigned to each of the products listed above in the activity-based costing system. Explanation:
|
↧
Presented below is income statement information of the Schefter Corporation for the year ended December 31, 2013.
Presented below is income statement information of the Schefter Corporation for the year ended December 31, 2013.
Sales revenue | $ | 492,000 |
Salaries expense | 80,000 | |
Interest revenue | 6,000 | |
Advertising expense | 10,000 | |
Gain on sale of investments | 8,000 | |
Cost of goods sold | 284,000 | |
Insurance expense | 12,000 | |
Interest expense | 4,000 | |
Income tax expense | 30,000 | |
Depreciation expense | 20,000 | |
Required: |
Prepare the necessary closing entries at December 31, 2013. (If no entry is required for a particular transaction, select "No journal entry required" in the first account field.) Explanation: Income summary ($506,000 – 440,000) = $66,000 |
↧
The Righter Shoe Store Company prepares monthly financial statements for its bank. The November 30 and December 31, 2013, trial balances contained the following account information:
The Righter Shoe Store Company prepares monthly financial statements for its bank. The November 30 and December 31, 2013, trial balances contained the following account information:
Nov. 30 | Dec. 31 | |||
Dr. | Cr. | Dr. | Cr. | |
Supplies | 1,500 | 3,000 | ||
Prepaid insurance | 6,000 | 4,500 | ||
Wages payable | 10,000 | 15,000 | ||
Unearned rent revenue | 2,000 | 1,000 | ||
The following information also is known: | |
a. | The December income statement reported $2,000 in supplies expense. |
b. | No insurance payments were made in December. |
c. | $10,000 was paid to employees during December for wages. |
d. | On November 1, 2013, a tenant paid Righter $3,000 in advance rent for the period November through January. Unearned rent revenue was credited. |
Explanation:
|
↧